Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych

w Pleszewie

  • Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej
  • Koronawirus: informacje i zalecenia
  • Szkoła wielu kierunków i wielu możliwości rozwoju osobistego
  • Zaufały nam pokolenia - ZSUG

As kompetencji

15 czerwca 2010 w naszej szkole odbył się wykład pt. "Od klastrów miodu do chmur czyli jak wykorzystać wiele komputerów w fizyce i matematyce". Wykład wygłosił dr Lech Dębski, pracownik Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu, a odbył się on w ramach projektu AS kompetencji. Podczas spotkania uczniowie mogli się przekonać jak może być zbudowana i jak wielka jest "pajęczyna" sieci komputerowych, w jaki sposób można wykorzystać wiele komputerów do wykonania jednego zadania.

Magdalena Karczewska


Co robić aby leniuchować

W dniu 29 września 2010 odbył się w naszej szkole kolejny wykład pracownika naukowego w ramach projektu AS KOMPETENCJI. Pierwsza część wykładu odbyła się pod hasłem "Co robić aby leniuchować?" i dotyczyła matematyki finansowej. Dowiedzieliśmy się co to jest procent składany i obliczyliśmy ile pieniędzy musimy odkładać miesięcznie aby w wieku 40 lat zostać rentierem i móc wypłacać sobie 1000zł rentę. Druga część wykładu dotyczyła zjawisk fizycznych i miała tytuł "Konwekcja – silnik cieplny przyrody". Wykład urozmaicony był ciekawymi filmami i pokazem, które pozwoliły nam lepiej zobrazować i zrozumieć to zjawisko. Omawiane tematy okazały się i umówiliśmy się na ich kontynuację w listopadzie. Wykłady prowadził pan dr Lech Dębski

Kolejny raz w tym semestrze uczniowie kl.IIa lp uczestniczyli w spotkaniu z wykładowcą Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.Zajęcia te prowadzone są w ramach projektu "As kompetencji".Dr.Andrzej Niemiec przedstawił uczniom tajniki tworzenia kampanii reklamowej znanych firm produkujących telefony,czekoladę i meble.Dla wszystkich bylo to interesujące spotkanie,które dostarczyło praktycznej wiedzy na temat wprowadzania na rynek nowego produktu.Projekt "As kompetencji" zachęca uczniów do rozpoczęcia działalności gospodarczej.Być może wśtód uczniów kl.IIa lp są przyszli przedsiębiorcy-pracodawcy?

W lutym 2011 uczniowie kl.IIa lp  kolejny raz wzięli udział w zajęciach z wykładowcą Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkania z wykładowcami są jednym z elementów projektu As kompetencji,kompetencja: przedsiębiorczość realizowanym przez uczniów tej klasy. Pani mgr Sylwia Bąkowska podzieliła się z uczniami  wiedzą z zakresu marketingu.W trakcie pracy grupowej poznawali oni tajniki marketingu znanych firm, oraz tworzyli pomysł na własną firmę. Spotkanie, to pozwoliło również wybrać nam 2 kolejne tematy do realizacji w II semestrze roku szkolnego 2010/2011.W ramach zajęć projektowych z kompetencji przedsiębiorczość uczniowie tworzą 2 prezentacje multimedialne w semestrze. Tematy prezentacji proponują organizatorzy projektu. Dzięki takiej formie pracy uczniowie w interersujący sposób poznają nowe wiadomości w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.

Maria Rzepka


Dnia 11.03.2011r. w naszej szkole odbył się kolejny wykład poprowadzony przez dr Lecha Dębskiego w ramach projektu As kompetencji. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy IIblp. Tym razem tematem wykładu były Gwiazdy. Podczas niego dowiedzieliśmy się, ile jest wszystkich gwiazd, że emitują światło, poznaliśmy historię Wszechświata. Zaskoczył nas fakt, że w gwiazdach powstają atomy oraz cegiełki życia i że to dzięki Słońcu poznaliśmy, jak żyją gwiazd. Wykład był przeplatany licznymi ciekawostkami np. od ilu lat świeci Słońce, jaką ma objętość oraz jak nazywa się największa planeta. Dzięki prezentowanym fotografiom mogliśmy zobaczyć, jak wygląda Teleskop Spitzera i poznać jak działa .Z przygotowanej prezentacji dowiedzieliśmy się, że Albert Einstein udowodnił, iż gwiazdy wykorzystują energię atomów, wcześniej nikt z nas o tym nie wiedział. Kolejną ciekawostką była informacja, że Gwiazdy zasila fuzja jądrowa. Podczas wykładu poznaliśmy warunki życia gwiazd, dowiedzieliśmy się na czym polega proces umierania gwiazdy oraz, że umierająca gwiazda rozrzuca "cegiełki" po całym kosmosie. Wielką frajdę sprawiło nam oglądanie kolorowego lasera, oraz obserwacja balonu, który pękał pod wypływem promieni laserowych. Na koniec obejrzeliśmy film o tym jak powstają, jak wyglądają oraz jak umierają gwiazdy, który był podsumowaniem naszego tematu. Z wykładu wyszliśmy kolejny raz mądrzejsi. Dziś każdy z nas nie waha się i wie, że największą planetą jest Jowisz, a Słońce ma objętość taką jak1mln planet Ziema i świeci od 4,5 mln lat.

Dominika Gorazdowska


Fizyka cieczy i gazów

Dnia 15 listopada 2011r w naszej szkole, w ramach projektu As Kompetencji, odbył się kolejny wykład. Tym razem nosił on tytuł "Fizyka cieczy i gazów". Powadził go pracownik UAM w Poznaniu. Podczas wykładu uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie i uporządkować wiadomości dotyczące własności cieczy i gazów, między innymi prawa Archimedesa i napięcia powierzchniowego. Omawiane tematy wsparte były dużą ilością ciekawych doświadczeń, pokazów oraz rysunków. Zdumienie wśród uczniów wywołało doświadczenie z palącą się saszetką opróżnioną z herbaty, która paląc się unosiła się do góry, a resztki opadały na dół, obserwowali jak pokruszony drewniany korek położony na wodzie, zaczyna się łączyć z innymi drobinkami z pokruszonego korka, jak łączą się w jedną całość, przygotowywali bańki mydlane…. Uczestnicy z wielką uwagą słuchali wyjaśnień dotyczących prezentowanych zjawisk. Po raz kolejny fizyka stała się bliska życiu.

Magdalena Karczewska


6.12.2011r. uczniowie kl.IIIa lp kolejny raz w ramach projektu As kompetencji uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wykładowcę z Uniwersytetu Szczecińskiego.Tematem spotkania były "Inwestycje finansowe".W interesujący sposób zostały przedstawione sposoby racjonalnego inwestowania naszych funduszy.Pan Ireneusz Miciula udzielił wielu porad dotyczących opłacalności lokat,akcji,obligacji, kruszców i nieruchomości.Wykładowca przedstawił wady i zalety poszczególnych sposobów pomnażania własnych pieniędzy.Nasi uczniowie w ramach ćwiczeń promowali określone lokaty bankowe.Dzięki tym zajęciom trzecioklasiści dowiedzieli się ,jak inwestować swoje oszczędności.A może,to sposób na zarobienie pierwszego miliona?

Maria Rzepka


Świat fal i drgań

W dniu 19 grudnia 2011 w naszej szkole odbył się kolejny wykład prowadzony przez pracownika naukowego Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, w ramach projektu As kompetencji. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 3blp. Tematem wykładu były drgania i fale. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie pojęcia związane z ruchem falowym, między innymi co to jest amplituda, długość, częstotliwość fali, w jakich jednostkach się je wyraża i jakie są między nimi zależności. Poznali różne rodzaje fal. Przyjrzeli się bliżej falom dźwiękowym oraz falom rozchodzącym się na wodzie. Wykład wsparty był bardzo dużą ilością pokazów i doświadczeń, a także fragmentami filmu. Dzięki generatorowi fal "zobaczyli" zjawisko interferencji, poprzez doświadczenie z głośnikiem i ryżem dowiedzieli się, że fala niesie ze sobą energię. Poznali dźwięki o różnej barwie, które można wydobyć z przedmiotów domowego użytku, obejrzeli na filmie, co może się wydarzyć w wyniku rezonansu. Po raz kolejny okazało się, że fizyka wokół nas jest ciekawa J i pełna niespodzianek.

Magdalena Karczewska


W dniu 23.01.2012 w naszej szkole odbył się kolejny wykład z fizyki, w ramach projektu As kompetencji, prowadzony przez kadrę naukową Uniwersytetu Poznańskiego. Dotyczył zagadnień związanych z ciepłem i energią i nosił tytuł "Praca, ciepło, energia elektryczna i słoneczna". Podczas wykładu uczniowie mieli możliwość wykonania doświadczeń związanych z rozszerzalnością cieplną materiałów, które przyczyniły się do lepszego rozumienia omawianych zagadnień oraz uporządkowania wiedzy dotyczącej energii, pracy i ciepła. W wykładzie uczestniczyła klasa 3blp.

M. Karczewska


Zobacz galerię

Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczny Dziennik Lekcyjny ZSUG Pleszew
Powiat Pleszewski
Okręgowa Konisja Egzaminacyjna w Poznaniu
Microsoft School
ProgreCAD - alternatywa dla AutoCAD
SKS - Szkolny Klub Sportowy
mapa serwisu

Serwis internetowy ZSUG używa plików cookies (tzw. ciasteczka) oraz innych technologii w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie akceptujesz stosowanych przez nas technologii, powinieneś natychmiast opuścić tę stronę. W przeciwnym wypadku kliknij na przycisk Akceptuję.