Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych

w Pleszewie

  • Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej
  • Koronawirus: informacje i zalecenia
  • Szkoła wielu kierunków i wielu możliwości rozwoju osobistego
  • Zaufały nam pokolenia - ZSUG

Niepodległa - przystanek Pleszew


niepodlegla przystanek pleszewOd września 2018 r. do końca maja 2019 r. w Zespole Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie realizowany był projekt edukacyjny pt.: „Niepodległa – przystanek Pleszew”. Projekt ten sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Głównym celem projektu było zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości biorącej w nim udział młodzieży na temat wydarzeń, postaci i faktów, które przyczyniły się 100 lat temu do odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Niepodległa – przystanek Pleszew”


niepodlegla przystanek pleszewCo wiemy o 70 pułku piechoty, o Ludwiku Bociańskim? Jak spędzali czas wolny blisko 100 lat temu nasi przodkowie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź mogli poznać uczniowie uczestniczący w warsztatach historycznych, które odbyły się w lutym, marcu i kwietniu w ramach projektu edukacyjnego „Niepodległa – przystanek Pleszew. Podczas tych zajęć uczniowie poznali dzieje 70 pułku piechoty, stacjonującego w Pleszewie w okresie międzywojennym. Przedstawieni zostali zostały dowódcy pułku oraz żołnierze, których losy udało się odtworzyć. Uczniowie przekonali się jak wielki był wkład 70 pułku piechoty w życie i rozwój Pleszewa w latach 1921 – 1939.

Kolejna odsłona warsztatów historycznych


Wystawa historycznaOtwarcie wystawy pt: Niepodległa – przystanek Pleszew


Wycieczka do Warszawy – śladami NiepodległejW środę, 13 marca 2019 r. grupa 40 uczniów klas I i II Branżowej Szkoły I Stopnia, uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Szukając śladów Niepodległej najpierw udaliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny na różnych frontach wojen w XX w.

Wycieczka do Warszawy – śladami Niepodległej…


niepodlegla przystanek pleszewW ramach projektu edukacyjnego pt.: „Niepodległa – przystanek Pleszew”, realizowanego w ZSUG w Pleszewie zapraszamy uczniów naszej szkoły na wycieczkę do Warszawy. Wycieczka ta będzie miała miejsce dokładnie 13 marca 2019 r. Jej uczestnicy zwiedzą między innymi: Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego gdzie wezmą udział w lekcjach muzealnych oraz Sejm Rzeczypospolitej. Celem wycieczki jest utrwalenie wśród uczniów wiedzy na temat wydarzeń związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości, oraz poznanie tak ważnych dla odradzającego się państwa polskiego miejsc jak Sejm Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej


ojcowie naszej niepodleglejKim byli Ojcowie naszej Niepodległej? Na to pytanie próbowały odpowiedzieć kolejne zajęcia prowadzone w ramach warsztatów edukacyjnych z historii w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. W czasie ich trwania uczestnicy warsztatów poznali bliżej postaci Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego. Dowiedzieli się również, nie tylko ciekawych faktów dotyczących ich działalności na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również ich dalszej działalności politycznej i życia prywatnego. Wspólnie z prowadzącym warsztaty ich uczestnicy szukali też śladów łączących ziemie pleszewską z Ojcami naszej Niepodległej.
Przypominamy, że warsztaty potrwają do kwietnia 2019 r. i są jednym z elementów projektu edukacyjnego pt.: „Niepodległa – przystanek Pleszew”, realizowanego w ZSUG w Pleszewie. Projekt ten sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Kim byli Ojcowie naszej Niepodległej?


szkola niepodleglejOd września 2018 r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu edukacyjnego pt.: „Szkoła Niepodległej”, bardzo licznie angażowali się w konkursy, uroczystości i inne działania mające na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Realizując wyżej wymieniony projekt należało wykonać 7 wybranych przez siebie zadań, z pośród 5 głównych kategorii programu „Niepodległa 1918-2018” przygotowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Szkoła Niepodległej


W drodze do niepodległościW ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie, w naszej szkole miało miejsce kolejne wydarzenie upamiętniające tą rocznicę. W dniach 26 – 30 listopada 2018 r. zaprezentowana została wystawa pt.: „W drodze do niepodległości”. Wystawa składała się z 30 plansz o wymiarach 1m x 2 m przygotowanych w ramach współpracy Banku Pocztowego S.A. oraz PERN S.A., a także Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Akt Nowych. Prezentowała ona trudną drogę do odzyskania niepodległości oraz pierwsze lata budowania państwowości i utrzymania jej pomimo zagrożeń czyhających z każdej strony na młode państwo polskie.

Wystawa „W drodze do niepodległości”


ocalic od zapomnieniaOd 27 listopada br. ruszyły warsztaty historyczne w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w ramach projektu edukacyjnego pt.: „Niepodległa – przystanek Pleszew”. Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się jak zbierać, dokumentować i przechowywać pamiątki rodzinne, jak odtwarzać historię swojej rodziny, gdzie udać się w poszukiwaniu wiedzy i śladów przodków. Kolejne zajęcia poświęcone zostaną tematyce odzyskania niepodległości oraz mieszkańcom Pleszewa, którzy brali udział w procesie odbudowy państwa polskiego po okresie zaborów.

Warsztaty historyczne już ruszyły


przyjemnie sportowo           Jak już wcześniej informowaliśmy rozstrzygnięte zostały konkursy klasowe pt.: „Kodeks współczesnego patrioty”, Alfabet Niepodległości”. Zwycięzcami tych konkursów zostały odpowiednio klasy III d ZSZ, Id BS. Wszystkie przygotowane prace stały na wysokim poziomie artystycznym, a ich autorzy czyli poszczególne klasy wykazały się niebywałą kreatywnością.

Przyjemnie i na sportowo


Powstanie wielkopolskie- lekcja w muzeum

Lekcja historii


Certyfikat ODN PoznanJest mi niezmiernie miło poinformować, że 21 listopada 2018 roku, podczas uroczystej Gali podsumowującej program obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego realizowanego przez ODN w Poznaniu pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka nasza szkoła została wyróżniona Certyfikatem.

Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej

 


koncert serce mamW piątek 9 listopada 2018 r. w naszej szkole miał miejsce koncert pt.: „Mam serce biało – czerwone”, będący głównym punktem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole. Pierwszym elementem koncertu było wspólne zaśpiewanie czterech zwrotek hymnu Mazurka Dąbrowskiego, o godz. 11.11 w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. W części artystycznej koncertu zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości 11 listopada 1918 r. Przedstawione zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego – Ojców odrodzonej, po 123 latach zaborów Polski.

100 rocznica odzyskania niepodległości – koncert pt.: „Mam serce biało – czerwone”


ZSUG dla niepodległej Galeria Hymn Polski w wykonaniu uczniów ZSUG Pleszew Program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSUG Pleszew

niepodlegla przystanek pleszewCelm konkursu jest włączenie jak największej grupy uczniów oraz ich rodzin w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości, zachęcenie uczniów do podejmowania działań upamiętniających 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz utrwalenie pamięci o postaciach i wydarzeniach, które 100 lat temu przyczyniły się do odrodzenia państwa polskiego, kształtowanie postaw obywatelskich, patriotycznych, pogłębianie poczucia przywiązania do Ojczyzny i dumy z jej osiągnięć, rozwijanie kreatywności, umiejętności pracy w zespole, pobudzenie inspiracji i inwencji twórczej, integracja klasy i całej społeczności szkolnej, kształtowanie i promowanie współczesnych postaw patriotycznych, pielęgnowanie polskości, niepodległości oraz tradycji narodowych, uzmysłowienie i określenie wartości niepodległości, jak odbierana była przed stu laty, a jak postrzegana jest teraz, zainteresowanie młodzieży tematyką historyczną, a w szczególności niepodległościową Polski;, szerzenie szacunku dla Polaków i ich bohaterskich czynów, propagowanie uroczystego obchodzenia świąt państwowych.

Konkurs klasowy - „Niepodległa – przystanek Pleszew”


konkurs ja moja rodzinaKonkurs fotograficzno-historyczny pt. „Ja i moja rodzina dla Niepodległej” organizowany jest przez Branżową Szkołę I Stopnia nr 2 im. Hipolita Cegielskiego w Pleszewie, który pragnie uczcić wielkie wydarzenie, jakim jest jubileusz 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Głównym celem konkursu jest uzmysłowienie i pokreślenie wartości niepodległości, w szczególności tego, jak odbierana była przed stu laty, a jak postrzegana jest teraz. Celem konkursu jest także włączenie jak największej grupy osób – uczniów i ich rodziców w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Konkurs fotograficzny - „Ja i moja rodzina dla Niepodległej”


quest fundacja pzuW środę 10 października 2018 r. uczniowie klas IIa, IIb, IIc i II d Branżowej Szkoły I stopnia Nr 2 im. Hipolita Cegielskiego w Pleszewie wzięli udział w Queście. Blisko 100 uczniów wyposażonych w karty zawierające mapę i zadania ruszyła śladami powstania wielkopolskiego i 70 pułku piechoty w Pleszewie. Każda z klas wystartowała osobno spod Szkoły Podstawowej Nr 1. Następnie przemierzając Rynek pleszewski, Plac Powstańców Wielkopolskich, ulicę Ogrodową i Podgórną dotarli do ulicy Wojska Polskiego, gdzie na terenie byłych koszar wojskowych Quest został zakończony.

Quest śladami powstania wielkopolskiego i 70 pułku piechoty


olimpiada niepodleglosci  W dniu 19 września 2018 r. na Stadionie Miejskim w Pleszewie zorganizowana została Olimpiada Niepodległości dla uczniów klas pierwszych Branżowej Szkoły I Stopnia Pleszewie. Zmagania sportowe posłużyły do sprawdzenia umiejętności sportowych uczniów. Stały się też okazją do włączenia się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Wzorem takich mistrzów z czasów II RP jak Halina Konopacka czy też Janusz Kusociński uczniowie mogli sprawdzić się w konkurencjach lekkoatletycznych: skoku w dal, pchnięciu kulą, biegu na 100 m, 800 m, i 1000 m oraz rzucie dyskiem i oszczepem.

Olimpiada Niepodległości

Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczny Dziennik Lekcyjny ZSUG Pleszew
Powiat Pleszewski
Okręgowa Konisja Egzaminacyjna w Poznaniu
Microsoft School
ProgreCAD - alternatywa dla AutoCAD
SKS - Szkolny Klub Sportowy
mapa serwisu

Serwis internetowy ZSUG używa plików cookies (tzw. ciasteczka) oraz innych technologii w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie akceptujesz stosowanych przez nas technologii, powinieneś natychmiast opuścić tę stronę. W przeciwnym wypadku kliknij na przycisk Akceptuję.