Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych

w Pleszewie

Oferty pracy 2019Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020

Wystawa „W drodze do niepodległości”

W drodze do niepodległościW ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie, w naszej szkole miało miejsce kolejne wydarzenie upamiętniające tą rocznicę. W dniach 26 – 30 listopada 2018 r. zaprezentowana została wystawa pt.: „W drodze do niepodległości”. Wystawa składała się z 30 plansz o wymiarach 1m x 2 m przygotowanych w ramach współpracy Banku Pocztowego S.A. oraz PERN S.A., a także Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Akt Nowych. Prezentowała ona trudną drogę do odzyskania niepodległości oraz pierwsze lata budowania państwowości i utrzymania jej pomimo zagrożeń czyhających z każdej strony na młode państwo polskie.

 

Na planszach przedstawiono Ojców polskiej niepodległości z których przede wszystkim należy wymienić Marszałka Józefa Piłsudskiego, dyplomatę i polityka Romana Dmowskiego oraz słynnego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Podejmowali oni różnorodną działalność, która dokładnie została przedstawiona na planszach w formie poszczególnych wydarzeń uporządkowanych chronologicznie. Na planszach można więc było zobaczyć telegram Marszałka Piłsudskiego informujący najważniejsze kraje Europy o powstaniu wolnej Polski, sformowanie pierwszego rządu Jędrzeja Moraczewskiego, budowę Gdyni z inicjatywy ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, czy wybór pierwszego Prezydenta Gabriela Narutowicza.

ZOBACZ FOTORELACJE Z WYSTAWY

Wystawę tą obejrzeli nie tylko uczniowie naszej szkoły i ich rodzice, ale też uczniowie  I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie i uczniowie Dwujęzycznego Gimnazjum działającego przy I LO w Pleszewie. Prezentowana wystawa, była doskonałym sposobem na uzupełnienie i utrwalenie informacji, wydarzeń oraz postaci, które 100 lat temu przyczyniły się do odzyskania niepodległości, a następnie do scalenia ziem polskich rozdartych na trzy części przez 123 lata.

Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczny Dziennik Lekcyjny ZSUG Pleszew
Powiat Pleszewski
Okręgowa Konisja Egzaminacyjna w Poznaniu
Microsoft School
ProgreCAD - alternatywa dla AutoCAD
mapa serwisu

INFORMACJA O PLIKACH COOKIES (Ciasteczka)

Serwis internetowy ZSUG używa plików cookies (tzw. ciasteczka) oraz innych technologii w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie akceptujesz stosowanych przez nas technologii, powinieneś natychmiast opuścić tą stronę. W przeciwnym wypadku kliknij na przycisk Zrozumiałem. Czytaj więcej…

Zrozumiałem