Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych

w Pleszewie

 • Szkoła prowadzona przez specjalistów dla przyszłych specjalistów
 • Szkoła wielu kierunków i wielu możliwości rozwoju osobistego
 • Zaufały nam pokolenia - ZSUG
 • W życiu ważne jest co robisz i kim będziesz
 • Zdobądź zawód z przyszłością

Pasowanie na Czeladnika 2021 r

22 października 2021 r. Pasowanie na Czeladnika w Zespole Szkół Usługowo Gospodarczych w Pleszewie
Zespół Szkół Usługowo- Gospodarczych w Pleszewie szczególnie zaś wchodząca w skład Zespołu- Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 im Hipolita Cegielskiego systematycznie odnawia legendę tego Wybitnego Wielkopolanina, Polaka, Patrona naszej Szkoły, dzięki zaś ścisłej współpracy z pleszewskim rzemiosłem na co dzień, upowszechniamy ideały pracy organicznej i przybliżamy Jego postać nowym pokoleniom.

W ten sposób zarówno nauczyciele w szkole, jak i mistrzowie w zakładach pracy, zaszczepiają w młodych umysłach i sercach szacunek dla pracy, dla pragmatycznej działalności, dla rzetelności, stałego podnoszenia własnych kwalifikacji i w konsekwencji dla tworzenia własnej kariery, która ma służyć także ogółowi – Polsce.

Również i dzisiaj warto wsłuchiwać się w to, co ten wybitny przedstawiciel Wielkopolski ma nam do powiedzenia. O gospodarności, przedsiębiorczości, zdolności do dokładnej i twórczej pracy, opanowaniu, systematyczności, praktyczności, poszanowaniu prawa, zdolnościach organizacyjnych, wytrwałości, oszczędności, o cechach przypisywanych Wielkopolanom od XIX wieku, ale jakże aktualnych i dzisiaj. Te pozytywistyczne ideały, poparte tradycjami pleszewskiego rzemiosła nie straciły na swej aktualności, szczególnie w zakresie przygotowania dobrze wykwalifikowanych kadr dla gospodarki.

22 października 2021 r. po raz kolejny w historii szkoły odbyła się Ceremonia pasowania na pierwszy stopień wtajemniczenia rzemieślniczego, absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia Nr 2 im Hipolita Cegielskiego z roku 2021r.

W ciągu ostatnich 3 lat uczęszczali oni do naszej szkoły, kształcąc się w wybranych profesjach, szlifowali swoje umiejętności zdobywając cenne doświadczenie praktyczne pod okiem mistrzów- rzemieślników. Ta liczna grupa, ponad 80 absolwentów, zdała swój pierwszy zawodowy egzamin w życiu przed komisjami powołanymi przez Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu. To grupa dobrze przygotowanych do zawodowych zadań i wymagań rynku pracy osób.

Podczas uroczystości Pasowano na czeladnika wyróżniających się absolwentów ( 41 osób), którzy reprezentowali następujące zawody: monter zabudowy robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, fryzjer, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik, elektryk, stolarz, tapicer, murarz- tynkarz.

W tej uroczystej chwili wyróżnionym absolwentom towarzyszyli:

 • Wicestarosta Damian Szwedziak,
 • Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Maniak wraz z radnymi powiatu,
 • Starszy wizytator Kuratorium Oświaty Delegatura w Kaliszu Marta Janiak
 • Burmistrz Gminy Dobrzyca Jarosław Pietrzak oraz Przewodniczący Rady Witalis Półrolniczak,
 • Burmistrz Gminy Chocz Marian Wielgosik oraz Przewodniczący Rady Anna Kruk- Wróblewska,
 • Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj,
 • Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Andrzej Jędruszek

No i najważniejsi bohaterowie dzisiejszej uroczystości 41 absolwentów ( reprezentacja wyróżnionych absolwentów roku 2021)

Bardzo cieszy nas fakt, że również rodzice towarzyszyli w tej ważnej uroczystości swoim pociechom. Byli dla nich wsparciem w trakcie nauki i dzisiaj wspólnie świętowali pierwszy sukces w karierze zawodowej swoich dzieci. Obecni byli również nauczyciele, pracodawcy- mistrzowie szkolący, czyli Ci, którzy towarzyszyli uczniom w drodze do zdobycia pierwszego tytułu zawodowego, przez ostatnie 3 lata. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele lokalnych mediów ( Życie Pleszewa).

Zgodnie z wielowiekowym obyczajem to właśnie podczas pasowania na czeladnika następuje oficjalne wyzwolenie ucznia i przyjęcie go do grona czeladników. Dzisiaj tego zaszczytu dostąpiło 41 młodych ludzi. Zdali oni swój pierwszy zawodowy egzamin  z wynikiem  bardzo dobrym lub dobrym, by Teraz insygniami cechowymi- szablą Kilińskiego, zostać wyzwolonym na czeladnika.

“Szabla Kilińskiego” -replika karabeli polskiej z XVIII w, to najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze, ustanowione przez Kongres Rzemiosła Polskiego. Właśnie tą szablą będziecie dzisiaj pasowani na czeladnika”- tak w kilku słowach wstępu porzedzających pasowanie powiedział Starszy Cechu Rzemiosł Różnych z Pleszewa- Sławomir Pisarski .„Otrzymacie również ozdobne Dyplomy potwierdzające wasze kwalifikacje i pierwszy stopień wtajemniczenia rzemieślniczego. Pragnę podkreślić, że uzyskane certyfikaty zawodowe, uznawane zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej, są  gwarantem wysokiej wiedzy, solidnego i rzetelnego przygotowania praktycznego, dzisiejszych kandydatów na czeladników.”

Ta uroczystość jest też tradycyjnie okazją do podziękowania dla mistrzów szkolących za kilkuletni trud przygotowania  do zawodu, za profesjonalizm i fachowość, za pielęgnowanie tradycji rzemieślniczych, a jednocześnie wdrażanie nowoczesnych technologii i wysokich standardów świadczonych usług.

Ceremonia, którą z powodzeniem organizujemy już od 2013 r ma na celu przede wszystkim odbudowę prestiżu kształcenia zawodowego między innymi poprzez podejmowanie takich właśnie działań promocyjnych. Skierowanych szczególnie na poprawę wizerunkową kształcenia branżowego, nadawanie mu odpowiedniej rangi i uznania społecznego.

Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczny Dziennik Lekcyjny ZSUG Pleszew
Powiat Pleszewski
Okręgowa Konisja Egzaminacyjna w Poznaniu
Microsoft School
ProgreCAD - alternatywa dla AutoCAD
SKS - Szkolny Klub Sportowy
mapa serwisu

Serwis internetowy ZSUG używa plików cookies (tzw. ciasteczka) oraz innych technologii w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie akceptujesz stosowanych przez nas technologii, powinieneś natychmiast opuścić tę stronę. W przeciwnym wypadku kliknij na przycisk Akceptuję.