Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych

w Pleszewie

  • Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej
  • Koronawirus: informacje i zalecenia
  • Szkoła wielu kierunków i wielu możliwości rozwoju osobistego
  • Zaufały nam pokolenia - ZSUG

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Niepodległa – przystanek Pleszew”

niepodlegla przystanek pleszewOd września 2018 r. do końca maja 2019 r. w Zespole Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie realizowany był projekt edukacyjny pt.: „Niepodległa – przystanek Pleszew”. Projekt ten sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Głównym celem projektu było zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości biorącej w nim udział młodzieży na temat wydarzeń, postaci i faktów, które przyczyniły się 100 lat temu do odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

 

Zaangażowana w realizację projektu młodzież na wiele sposobów mogła poszerzyć i utrwalić swoją wiedzę na temat wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz godnie i kreatywnie uczcić 100 rocznicę tego wydarzenia. Z pewnością służyły temu ogłoszone konkursy na stworzenie alfabetu niepodległości, kodeksu współczesnego patrioty czy też konkurs fotograficzny.

Bardzo ciekawą formą poznania losów naszych przodków walczących o niepodległość były, prowadzone od listopada do kwietnia w Muzeum Regionalnym w Pleszewie warsztaty historyczne. Podczas ich trwania uczniowie mieli możliwość poznać nie tylko okoliczności odzyskania niepodległości, Ojców Niepodległej, ale przede wszystkim wkład mieszkańców ziemi pleszewskiej w proces odbudowy państwowości polskiej. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również jak zbierać i dokumentować historię swoich przodków.

Cała społeczność szkolna 9 listopada 2018 r. wzięła udział w uroczystym koncercie pt.: „Mam serce biało – czerwone”, podczas którego nagrodzono uczestników ogłoszonych wcześniej konkursów.

13 marca 2019 r. młodzież z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Głównymi punktami tej wycieczki były Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego i Sejm Rzeczypospolitej. Szczególnie ciekawe i atrakcyjne okazały się wystawy prezentujące broń i mundury polskich formacji wojskowych z czasów walk o niepodległość oraz to w jaki sposób walka ta postrzegana była oczami polskich artystów.

Ostatnim punktem realizowanego projektu „Niepodległa – przystanek Pleszew” była przygotowana przez uczniów wystawa pod tym samym tytułem, otwarta 9 maja 2019 r. podczas VI Festiwalu Rzemiosła. Zwiedzający wystawę dorośli, młodzież i dzieci mogli obejrzeć repliki umundurowania i broni m. in. powstańców wielkopolskich czy też żołnierzy 70 pułku piechoty. Ponadto przedstawione na wystawie zostały oryginalne pamiątki, dokumenty i zdjęcia związane z 70 pułkiem piechoty stacjonującym w Pleszewie do 1939 r. oraz rodzinne pamiątki i zdjęcia uczniów naszej szkoły. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem ze względu na bogactwo zgromadzonych materiałów i przystępną formę ich prezentacji.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu należą się największe wyrazy szacunku, podziwu i podziękowania za włożoną pracę, wysiłek i kreatywność. Nasi przodkowie mogą być z nas dumni, ich walka i ofiara nie poszły na marne, nie zostały zapomniane.

Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczny Dziennik Lekcyjny ZSUG Pleszew
Powiat Pleszewski
Okręgowa Konisja Egzaminacyjna w Poznaniu
Microsoft School
ProgreCAD - alternatywa dla AutoCAD
mapa serwisu

Serwis internetowy ZSUG używa plików cookies (tzw. ciasteczka) oraz innych technologii w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie akceptujesz stosowanych przez nas technologii, powinieneś natychmiast opuścić tę stronę. W przeciwnym wypadku kliknij na przycisk Akceptuję.